Węglowe wkłady do filtra
O wkładach węglowych do filtrów wody z pewnością każdy już słyszał. W końcu pojawiają się wszędzie tam, gdzie trzeba coś oczyścić. Instalujemy je w kuchennych kranach, butelkach wielorazowych, a nawet akwariach z egzotycznymi rybkami. A czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa taki filtr i skąd bierze się jego wysoka skuteczność?
Jak działają wkłady węglowe do filtrów wody?
Tajemnicą działania wkładów filtrujących węglowych jest niesamowita zdolność adsorpcyjna węgla aktywnego. Dzięki bardzo chropowatej strukturze, która bezpośrednio przekłada się na chłonność, nawet niewielki fragment węgla może bardzo skutecznie i dokładnie oczyścić dużą pojemność wody. Mówi się, że 250g węgla aktywnego ma aż 50m2 powierzchni. Oprócz adsorpcji węgiel aktywny używa także redukcji katalitycznej, czyli procesu, w którym jony ujemne zanieczyszczań są przyciągane poprzez jony dodatnie zawarte w węglu. Węgiel aktywny wiąże związki organiczne, metale ciężkie oraz chlor i jego pochodne. Może także oczyszczać wodę z pestycydów, herbicydów, benzenu, a także innych rozpuszczalników. Niektóre filtry do wody węglowe są w stanie zatrzymywać pewną ilość mikroorganizmów i wirusów. Popularność wkładów filtrujących węglowych wynika z prostoty ich pozyskiwania. Węgiel aktywny powstaje z drewna oraz jakichkolwiek szczątków organicznych. Na korzyść węglowych wkładów o filtrów przemawia także samowystarczalność węgla. Filtry używające węgla aktywnego nie potrzebują innych substancji wspomagających, nie używają żadnej chemii. O skuteczności filtrów węglowych decyduje także ich czas kontaktu z zanieczyszczeniem. Im wolniejszy jest przepływ wody przez filtr, tym więcej czasu zanieczyszczenia mają kontakt z węglem, a dzięki temu ich absorpcja jest bardziej dokładna, a więc skuteczna.
Jakie są rodzaje wkładów filtrujących węglowych?
• Węgiel sprasowany (blok węglowy) to ubita masa węglowa. Charakteryzuje go niewielkie pylenie. Może pełnić rolę filtra wstępnego, ale duże zanieczyszczenia osadzające się na jego powierzchni skutecznie uniemożliwiają mu dalszą pracę, po prostu go zapychając.
• Węgiel granulowany- najbardziej odporny na zatykanie i przez to najczęściej wybierany jako filtr do wody węglowy. Poprawia smak wody, a także jej zapach. Zdarza się, że pyli lub że cząsteczka dostanie się do instalacji, dlatego należy oprócz filtra granulowanego stosować także inne zabezpieczenia w postaci filtrów wstępnych.
• Węgiel kokosowy-pozyskiwany z łupin orzechów kokosowych. Charakteryzuje się największą powierzchnią adsorpcji, dzięki czemu jego praca jest wydajniejsza. Jest najdroższy w porównaniu do innych rodzajów węgla używanych we wkładach filtrujących węglowych. Tak jak pozostałe występuje pod postacią granulowaną lub prasowaną. Jest najskuteczniejszy spośród wkładów do filtra wody węglowych i może być wykorzystywany także do oczyszczania innych cieczy.
Zaopatrując swój dom w węglowy wkład do filtra wody warto skorzystać z oferty zaufanego sklepu jak na przykład Global Water. Jakość i skuteczność wkładu do filtra jest bardzo istotna, ponieważ niedokładnie oczyszczona woda rzutuje bezpośrednio na Twoje zdrowie.
